Borovica a Hrebenárka Borovicová

Autor: Jozef Lučko | 5.9.2016 o 8:39 | Karma článku: 7,63 | Prečítané:  389x

Článok o chemickom postreku proti hrebenárke borovicovej, jeho dôsledky a navrhované možné riešenia . Vzťah štátnych podnikov k prírode.

Borovica a Hrebenárka borovicová.                    

Udalosť:  Postrek borovicového lesa prípravkom Vaztak   , koniec augusta 2016                       Miesto:    Slovensko , Záhorie           Vykonávateľ: Vojenské lesy a majetky SR š.p.

 Hrebenárka Borovicová je malý chrobáčik a patrí medzi blanokrídlovce. Žije v borovicových lesoch a podĺa nadmorskej výšky, resp. priemernej teploty v oblasti má do roka jednu alebo dve generácie. Samička je dlhá 1 cm , zavalitejšia. Samček je trošku menší čierny a s veľkými hrebeňovými tykadlami. Húsenice sa živia ihličím a druhá generácia pri premnožení môže spôsobiť v borovicovom lese vážne škody. Gradácia "škodcu" trvá 2-3 roky a potom samovoľne poklesne.  Aj Hrebenárky majú svojich nepriateľov , predátorov aj svojich škodiacich parazitov. 

                                    samička                                                                       samček

Postrek lesa bol vykonaný prípravkom Vaztak. Tento obsahuje účinnú látku alfa-cypermethrin. Okrem iného je to možný karcinogén.  Vaztak je na Slovensku oficiálne registrovaný a je povolené ho používať.

          Na Slovensku badám dva druhy prístupu ohľadne škodcov.       Prvým je strašenie , katastrofické scenáre a následne obhajoba nutnosti zásahov proti nim /hlavne chemicky/ ale aj mechanicky odstránením napadnutých stromov /lykožrút/.   Druhý prístup preferuje ponechanie na samovývoj , prípadne šetrné zásahy na báze ekológie a bez chémie. 

    Čo sa týka prvého prístupu , nikdy nedôjde k takej katastrofe , prípadne úplnému zničeniu lesa , ako to tvrdia poniektorí. Škody nastanú , ale nie koniec lesa. Títo ľudia následne v pozícii "záchrancov" obhajujú následné umelé zásahy , najlepšie pomocou chémie a pesticídov. A samozrejme podľa toho , aký prípravok je najlacnejší.   Po postreku Vaztakom zahynul podľa svedkov všetok hmyz v danom dosahu postreku , nielen Hrebenárka a lesné plody sa v rámci ochrannej lehoty 28 dní nesmú zbierať , lebo sú jedovaté.                                                                                                      Samozrejme všetko bolo v súlade so zákonom.                                                           Vysvetlite to aj lesným zvieratám , ktoré tie plodiny jedia že by nemali, lebo ... 

 Zhrnuté a podčiarknuté:                                                                                                                    Vyzabíjal sa všetok hmyz hromadne , nielen Hrebenárka. Otrávili sa lesné plody. 

 Pozrel som si trošku históriu a prístup ohľadne ničenia škodcov vo svete a zistil som :                  Roky 1939-1975 bola etapa pesticídov                                                                                              od roku 1976 vraj nastúpila etapa integrovaného manažmentu škodcov. No , ako kde.

Je rok 2016 , ale poniektorí ľudia akoby si neuvedomovali, že vývoj ide dopredu a ostávajú prí starých formách riešenia problémov so škodcami. Existujú aj šetrné formy zásahov do ekosystémov. Áno, ten les je hospodársky les, pestovaný za účelom ťažby dreva. To ale neznamená , že by sme nemohli využívať šetrné formy ochrany pred škodcami. Existujú aj ekologické prípravky, sú ale drahšie. A rovnako aj import parazitov a predátorov škodcu v danej oblasti. Ale to je už iný príbeh...

 Sledujem problematiku škodcov v lesoch už dlhšie, a stále vidím rovnakú schému správania sa štátnych podnikov. Nielen Vojenských lesov , ale aj Lesov Slovenskej republiky š.p. /štátny podnik/. Konkrétne aj ohľadne situácie s Lykožrútom. Všetko v súlade so zákonom. Ale očakával by som, že aspoň v podnikoch čo patria štátu , sa prejaví viac ekologického cítenia a prístupu a nielen typ pohľadu na les , ako na zdroj dreva a počty m3 drevnej hmoty. 

Situácia sa nezmení sama od seba. Bude potrebné zmeniť niektoré zákony, a priamo zakázať používanie niektorých prípravkov a zároveň prikázať používať nové ekologicky šetrné spôsoby ochrany pred škodcami. 

                                                                                         Nádej existuje a jej farba je Zelená

         Ešte si pozrite obrázok , ako to vyzerá, keď sa húsenice vyliahnu a lezú po borovici.

Srdečne Vás pozývam k prečítaniu si aj mojich predchádzajúcich  článkov ohľadne ekológie a prírody, a keď sa vám text páčil a myslíte si že aj pre ďalších ľudí bude zaujímavý , budem veľmi rád keď mi kliknutím zvýšite karmu článku.    Ďakujem.                                                                       

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pre amnestie zmenili ústavu. Čo to vlastne znamená?

Samotné amnestie sa budú rušiť najskôr na budúci týždeň.

DOMOV

Fegyveres: Ak amnestie zrušia, pôjdem znovu vypovedať

Poslanci odhlasovali zmenu ústavy, ktorá umožňuje zrušiť Mečiarove amnestie.

KOMENTÁRE

Pri šéfovi TASR aspoň vieme, na čom sme

TASR pod vedením Rezníka už raz politickej skupine pomohla.


Už ste čítali?