Borovica a Hrebenárka Borovicová

Autor: Jozef Lučko | 5.9.2016 o 8:39 | Karma článku: 6,62 | Prečítané:  696x

Článok o chemickom postreku proti hrebenárke borovicovej, jeho dôsledky a navrhované možné riešenia . Vzťah štátnych podnikov k prírode.

Borovica a Hrebenárka borovicová.                    

Udalosť:  Postrek borovicového lesa prípravkom Vaztak   , koniec augusta 2016                       Miesto:    Slovensko , Záhorie           Vykonávateľ: Vojenské lesy a majetky SR š.p.

 Hrebenárka Borovicová je malý chrobáčik a patrí medzi blanokrídlovce. Žije v borovicových lesoch a podĺa nadmorskej výšky, resp. priemernej teploty v oblasti má do roka jednu alebo dve generácie. Samička je dlhá 1 cm , zavalitejšia. Samček je trošku menší čierny a s veľkými hrebeňovými tykadlami. Húsenice sa živia ihličím a druhá generácia pri premnožení môže spôsobiť v borovicovom lese vážne škody. Gradácia "škodcu" trvá 2-3 roky a potom samovoľne poklesne.  Aj Hrebenárky majú svojich nepriateľov , predátorov aj svojich škodiacich parazitov. 

                                    samička                                                                       samček

Postrek lesa bol vykonaný prípravkom Vaztak. Tento obsahuje účinnú látku alfa-cypermethrin. Okrem iného je to možný karcinogén.  Vaztak je na Slovensku oficiálne registrovaný a je povolené ho používať.

          Na Slovensku badám dva druhy prístupu ohľadne škodcov.       Prvým je strašenie , katastrofické scenáre a následne obhajoba nutnosti zásahov proti nim /hlavne chemicky/ ale aj mechanicky odstránením napadnutých stromov /lykožrút/.   Druhý prístup preferuje ponechanie na samovývoj , prípadne šetrné zásahy na báze ekológie a bez chémie. 

    Čo sa týka prvého prístupu , nikdy nedôjde k takej katastrofe , prípadne úplnému zničeniu lesa , ako to tvrdia poniektorí. Škody nastanú , ale nie koniec lesa. Títo ľudia následne v pozícii "záchrancov" obhajujú následné umelé zásahy , najlepšie pomocou chémie a pesticídov. A samozrejme podľa toho , aký prípravok je najlacnejší.   Po postreku Vaztakom zahynul podľa svedkov všetok hmyz v danom dosahu postreku , nielen Hrebenárka a lesné plody sa v rámci ochrannej lehoty 28 dní nesmú zbierať , lebo sú jedovaté.                                                                                                      Samozrejme všetko bolo v súlade so zákonom.                                                           Vysvetlite to aj lesným zvieratám , ktoré tie plodiny jedia že by nemali, lebo ... 

 Zhrnuté a podčiarknuté:                                                                                                                    Vyzabíjal sa všetok hmyz hromadne , nielen Hrebenárka. Otrávili sa lesné plody. 

 Pozrel som si trošku históriu a prístup ohľadne ničenia škodcov vo svete a zistil som :                  Roky 1939-1975 bola etapa pesticídov                                                                                              od roku 1976 vraj nastúpila etapa integrovaného manažmentu škodcov. No , ako kde.

Je rok 2016 , ale poniektorí ľudia akoby si neuvedomovali, že vývoj ide dopredu a ostávajú prí starých formách riešenia problémov so škodcami. Existujú aj šetrné formy zásahov do ekosystémov. Áno, ten les je hospodársky les, pestovaný za účelom ťažby dreva. To ale neznamená , že by sme nemohli využívať šetrné formy ochrany pred škodcami. Existujú aj ekologické prípravky, sú ale drahšie. A rovnako aj import parazitov a predátorov škodcu v danej oblasti. Ale to je už iný príbeh...

 Sledujem problematiku škodcov v lesoch už dlhšie, a stále vidím rovnakú schému správania sa štátnych podnikov. Nielen Vojenských lesov , ale aj Lesov Slovenskej republiky š.p. /štátny podnik/. Konkrétne aj ohľadne situácie s Lykožrútom. Všetko v súlade so zákonom. Ale očakával by som, že aspoň v podnikoch čo patria štátu , sa prejaví viac ekologického cítenia a prístupu a nielen typ pohľadu na les , ako na zdroj dreva a počty m3 drevnej hmoty. 

Situácia sa nezmení sama od seba. Bude potrebné zmeniť niektoré zákony, a priamo zakázať používanie niektorých prípravkov a zároveň prikázať používať nové ekologicky šetrné spôsoby ochrany pred škodcami. 

                                                                                         Nádej existuje a jej farba je Zelená

         Ešte si pozrite obrázok , ako to vyzerá, keď sa húsenice vyliahnu a lezú po borovici.

Srdečne Vás pozývam k prečítaniu si aj mojich predchádzajúcich  článkov ohľadne ekológie a prírody, a keď sa vám text páčil a myslíte si že aj pre ďalších ľudí bude zaujímavý , budem veľmi rád keď mi kliknutím zvýšite karmu článku.    Ďakujem.                                                                       

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sakovej výber Gašparovho náhradníka mal zablokovať Pellegrini

Policajný pridelenec v Chorvátsku Marián Slobodník polícii šéfovať nebude. Mal kontakty na Bašternáka.

ŠPORT

Svorada: Saganova kombinácia je absolútne výnimočná

Šprintérska ikona hovorí o tom, čo robí kvalitného šprintéra.


Už ste čítali?