Dažďová záhrada

Autor: Jozef Lučko | 1.5.2017 o 5:54 | Karma článku: 4,47 | Prečítané:  778x

     Vysvetlíme čo tá dažďová záhrada vlastne je, aký má účel a jej význam pre naše okolie.  Má vôbec zmysel  vytvoriť si v  záhradke alebo pri bloku dažďovú záhradu ?

Dažďová  záhrada

    Dažďová záhrada je špeciálne upravené miesto , plytká priehlbina na pozemku , do ktorého steká  nadbytočná  voda  z  okolitého  terénu  , striech , parkovísk  a  iných spevnených plôch . Pestujeme tam špecializované , ale ináč celkom bežne vyskytujúce sa rastlinky ktoré filtrujú a čistia vodu. Hlavným cieľom a účelom dažďových záhrad je zachytiť vodu z dažďových zrážok , spomaliť jej odtok a umožniť jej vsiaknutie do miestnej pôdy.                                                                                                                                                                                                                                       Dažďová  záhrada  nieje záhradné  jazierko . Voda  sa  v nej  zdržiava  po daždi  iba niekoľko hodín, najviac však dva dni.Počas tejto doby okolitá pôda absorbuje vodu z dažďovej záhrady. Ak sa bojíte  komárov , tak to  naozaj nemusíte . Larva komára  na svoj vývoj  potrebuje byť vo vode nepretržite 7-12 dní a ako som uviedol, voda do niekoľkých hodín v záhradke vsiakne do pôdy a komáre majú smolu .  Dažďové  záhrady  naopak  lákajú vážky.  Tie okrem toho ,  že sú nádherne  sfarbené sú  predátormi  komárov a  lovia  ich . Ak chceme  mať v záhradke motýle, vhodnými rastlinami ich môžeme prilákať. Lebo sú rastliny , ktoré toto dokážu.

                                                                               Príroda 

 Takto to funguje v prírode. Dažďová voda sa zadrží v lesoch a lúkach a postupne vsakuje do pôdy a doplňuje zásoby podzemnej vody .  Lesy vodu postupne uvoľňujú aj do potokov.  Pre prírodu je voda veľmi cenná a po daždi odteká preč naozaj len jej nadbytok. Rastliny môžu z pôdy čerpať vodu v prípade sucha a horúčav, lebo jej je v pôde dostatok.

                                                                             Civilizácia

Tu sme my, ľudia.  Vymysleli sme kanalizáciu a všetka dažďová voda , ktorá naprší na strechy budov, parkoviská a cesty je zachytená kanálmi a odvedená ihneď preč. Nieje to malá plocha a takýmto spôsobom odstraňujeme vodu , ktorá potom veľmi chýba okolitej prírode. My sme z cennej čistej tekutiny vody , urobili odpad , ktorého sa zbavujeme pomocou kanalizácie. Na celoštátnej  úrovni  je  to ohromné  množstvo vody , o ktorú  oberáme našu  prírodu . V pôde potom chýba rastlinám a stromom.

                                                                     Rozvinutá civilizácia

Tretí obrázok ukazuje rozvinutú civilizáciu , ktorá funguje v harmónii s prírodou a vodu , ktorá počas dažďov dopadne na zem , považuje  za vzácny dar .  Zhromažďuje ju , robí opatrenia vo forme dažďových záhrad a nechá ju postupne vsiaknuť do pôdy na mieste kde pršalo. Vidíme, že sa to dá.

Ak máte radi prírodu, môžete teraz aj niečo pozitívne urobiť.Pozrite si prosím nasledujúci odkaz . Vytvoril  som  FB stránku  ,  ktorej  cieľom  je  pomôcť  vytvoriť  na Slovensku čo najviac dažďových záhrad a významne tým pomôcť našej prírode.  Je to  jednoduché a lacné ale veľmi užitočné.                                                                                                                                                                                                    http://www.facebook.com/Mini.dazdova.zahrada              

Srdečne Vás pozývam . Môžete  tam napríklad  kliknúť na tlačítko "Sledovať" a budete vždy informovaný o všetkom čo sa deje . Alebo  tlačítko "Páči sa mi" .  Ja  už svoju  mini dažďovú záhradku realizujem  a keď bude hotová , fotografiu dám na uvedenú  FB stránku alebo na       ďalší blog. Lebo tento blog je iba prvým z viacerých na tému dažďová záhrada.

                                             Pridajte sa ku mne, a spolu pomôžeme našej krásnej prírode.

                                                                                                Nádej existuje a jej farba je zelená       

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Koalícia chce ľuďom prispieť na dovolenky a pôžičky. Hovorí aj o vyšších platoch

Sociálny balíček strán Smer, SNS a Most-Híd začína naberať reálne obrysy.

BRATISLAVA

Bratislava má novú atrakciu. Prechádzku vo výške 85 metrov

Záujemcovia sa môžu pokochať výhľadom z parapetnej rímsy okolo reštaurácie Ufo.

ŠPORT

Prečo chytil Sagan hostesku za zadok? Nahovorili ho kamaráti

Peter Sagan poskytol rozhovor anglickému Guardianu.


Už ste čítali?